Rännak muusikas - 8D

Kas oled YouTube või Spotify kanalitel märganud muusikalisi teoseid, mille pealkirjas on "8D audio"? Võimalik, et sul on õnnestunud neid ka juba kuulata, siis oled ka teadlik, et taoliste lugude kuulamine võiks isegi öelda "tajumine" on väga huvitav kogemus.

rannak-muusikas
Foto: psychicschool.com
Kui sul pole väiksematki arusaama, millest jutt, haara oma lähimad kõrvaklapid (mine nüüd, liiguta ennast, see on seda väärt!) ja vajuta play:
Ma ju ütlesin, see on seda väärt!

Aga mis on õigupoolest 8D muusika? Kindlasti oled kuulnud 3D muusikast. Kas siis 8D on tõesti kaheksa dimensionaalne?

Tegelikult mitte, muusikal puuduvad dimensioonid

Väga lihtsalt lahti seletatuna on see binauraalne tuiklemine. Mõiste, millest tavaline lihtsurelik pole ilmselt mitte midagi kuulnud. Nii nimetatakse kõrvapetet ehk kuulmisillusiooni, kus inimene tajub tuiklemist kahe lihtheli puhul, mõlemad sagedustega, vähem kui 1500 Hz ja sageduste erinevusega vähem kui 40 Hz, neid kahte heli mängitakse kumbagi eri kõrvadesse samaaegselt. 
Lisades sellise helidega manipuleerimise teosele tekitab see tunde muusika "liikumisest" ümber sinu ja mängimisest mitme dimensiooniliselt. Sama efekti kasutatakse ka videomängudes, et tekiks tunne nagu sa oleksid sealses maailmas päriselt.
kergesti-soltuvust-tekitav
Foto: siencenordic.com
Põhimõtteliselt on trikk selles, et su aju pannakse uskuma, justkui ruumi oleks rohkem, kui seda on tegelikult. Sellise teose valmimiseks kasutatakse erinevaid tarkvarasid, et manipuleerida teose stereoliste detailidega, asetades ja liigutades neid virtuaalses 360º ruumis.

Inimesed on märganud 8D audioga lugude puhul, et need tekitavad tunde justkui oleksid sa live kontserdil. Mina ise nõustun pigem teise leeriga, kes ütlevad: "Kuulad oma ajuga, mitte kõrvadega". Tänase päevani olin ma lugenud siit-sealt küllaltki vähe sellise muusika kohta, kuulanud polnud siiani mitte ühtegi pala aga võin kindlalt väita, et järgmisel korral, kui näen loo kirjelduses sõnapaari "8D audio", haaran oma kõrvaklapid ning vajutan play juba selle omapärase 360º illusiooniga elamuse pärast. Kõrvaklapid just sellepärast, et kõlarid ei anna seda õiget efekti välja, vähemalt mitte minu omad.

(kui tead kohta sellise suurepärase helisüsteemi soetamiseks, mis ka 8D muusikat edastada suudab, viska mulle link kommentaaridesse)

Nagu kõige huvitavaga juba tavaks on saanud, leidub kuskil arvaja/teadja, kes luges/kuulis/nägi, et see on väga ohtlik ja tervist kahjustav. Siinkohal aga vastupidi, on tõestatud, et binauraalse tuiklemise kuulamine mõjub su tervisele kasulikult. 

Väidetavalt suudab taoline illusioon helis aktiveerida inimeses samasuguse mentaalse seisundi, kui mediteerimine – lihtsalt kiiremini. Binauraalset tuiklemist kasutatakse ka muusikalises teraapias, millega ravitakse näiteks ärevushäireid ja stressi. Kuna aga selline lähenemine on pooleksperimentaalne, ei soovitata siiski traditsioonilisest ravist täiesti loobuda vaid kasutatakse seda pigem lisana ja toetava teraapiana.
loogastus
Oli raske päev? Tunned end stressis olevat? Proovi kuulata näiteks seda playlisti:

Kommenteeri

Uuemad Vanemad