Tere! Tere! Teremin!

"Tere!"  on meeldiv sind taas meie juures kohata. Kui sa arvad, et teremin on uus ja pop noortepärane tervitus, siis eksid. Kohe räägime lähemalt.

Ananda_Costa
Foto: houstoniamag.com

Klassikaline teremin ehk esialgse nimega tereminofon on Lev Sergeyevich Termeni (keda tuntakse ka Leon Theremin nimega) 1919. aastal leiutatud ja 1928. aastal patenteeritud, iseloomuliku tämbriga monofooniline muusikainstrument, mida mängitakse ilma füüsilise kontaktita

Väljavõte vikipeediast:

Tereminis tekitatakse heli ostsillaatorite abil ning töötava pilli ümber tekib elektriväli. Pill koosneb elektroonikat sisaldavast kastist, mille külge kinnituvad kaks antenni ja mida traditsiooniliselt mängitakse käsi antennide läheduses liigutades, ent põhimõtteliselt saab teremini juhtimiseks kasutada suvalist kehaosa või objekti, millega saab elektromagnetväljas muutusi esile kutsuda. Kui panna käsi või objekt antenni lähedale, muudetakse elektrivälja, mida kasutatakse tekitatava heli juhtimiseks. Vertikaalne antenn muudab heli kõrgust ja horisontaalne valjust. Enamik mängijaid juhib parema käega heli kõrgust ja vasakuga helivaljust. Traditsioonilise muusikariista mängimisel on pausi tegemiseks tavaliselt vaja üksnes mängimine lõpetada, tereminil mängitakse pause sarnaselt nootidega. Tereminil on tavaliselt võimalik nuppude abil reguleerida maksimaalset helivaljust ning tämbrit.

Uuri lähemalt: https://et.wikipedia.org/wiki/Teremin

Esialgselt ei olnud see omapärane instrument mõeldud olema muusika loomiseks. Nõukogude Liidu valitsuse poolt sponsoreeritud projektis, milles tegeleti liikumisandurite väljatöötamisega, leiutas noor füüsik just sellise seadme, mida me tänapäeval tunneme tereminina.

Tavainimesed said teremini teadma alates 1930. aastatest USAst, sest patenteerimise, tootmise ja laiema populariseerimisega tegeleti seal mandril.

Teremini leiutaja viidi väidetavalt 1938. aastal KGB agentide poolt tagasi Nõukugude Liitu, kus ta oli sunnitud töötama Siberi vangilaagri salajases laboratooriumis.

teremin

Peale 1950. aastaid, muusikute huvi teremini vastu jahenes, kuna tuli juurde uusi elektrilisi instrumente, mida oli lihtsalm õppida ja mängida.

Siiski polnud see viimane tähelend sellele põnevale muusikariistale. 1993. aastal valmis film "Theremin: An Electronic Odyssey", mis oli dokumentaalfilm Leon Thereminist ja tema leiutisest.

Tänapäeval on endiselt võimalik soetada ka omale selline huvitav muusikariist. Kiire otsing näitas meile, et lihtsamad ja ise komplekteeritavad isendid maksavad $120 kandis, profesionaalsemate hinnad jäävad $250-$500 vahele. Nii, et miks mitte õppida selgeks uus instrument? 

Võimalusi alustada on mitmeid:

 • "Theremin Method Book" Clara Rockmore
 • "Mastering the Theremin" Lydia Kavina
 • "Theremin Lessons" DVD  Thomas Grillo
 • "The Art of Playing the Theremin" Carolina Eyck
 • "Theremin Lessons" Kip Rosser (veebikusus)
 • "Au Theremin" Manuel D'Initiation

Muidugi teremini õppimine pole nii lihtne, uuringud on näidanud, et asjatundjaks saamiseks on vaja harjutada vähemalt 10 000 tundi. Siiski on kasutatud seda näiteks nendes palades:

 • Good Vibrations - The Beach Boys
 • Incense - Erykah Badu
 • Not Over You - Chester French
 • Please Go Home - The Rolling Stones
 • Smokestack Woman - Black Country Communion
 • Stargasm - Mastodon

  

Kommenteeri

Uuemad Vanemad